top of page

MONTAŻ PŁYT SIP

FUNDAMENTY

 

Dzięki bardzo lekkiej konstrukcji śmiało możemy zrezygnować z tradycyjnego fundamentu, który jest kosztowny i długotrwały. Polecamy wykonać płytę fundamentową, którą sprawdzona ekipa robi w 3 dni. 

Ważne jest prawidłowe wypoziomowanie płyty fundamentowej, ponieważ technologia SIP to elementy szerokie na 1.20 m i wysokie na 3 m. To znaczy, że stawiamy docelową na wysokość ścianę, np. pierwszą kondygnację i nie ma możliwości nadrobienia nierówności zaprawą, tak jak to ma miejsce podczas murowania. 

 

Na płycie fundamentowej w miejscach gdzie są zaprojektowane ściany naszego domu układamy izolację przeciwwilgociową.

Na niej montujemy belki podwalinowe, które kotwimy do betonu za pomocą kotew chemicznych. Ważna jest tutaj dokładność wyliczeń i staranność wykonania. Jeśli belki nie zostaną zamontowane pod kątem 90 stopni, to później zamontowane ściany również nie będą go miały. 

 

 

ŚCIANY

Na belkę podwalinową rozprowadzamy piankę montażową, która uszczelni naszą konstrukcję. 

Panel SIP zachodzi na belkę systemem pióro i wpust. Specjalnie wydrążone w styropianowym rdzeniu wpusty idealnie przylegają do belki podwalinowej. Dodatkowo przykręcamy ścianę do belek wkrętami w odległości 10 cm. 

Przystępujemy do montażu drugiego panelu. W związku z tym, że elementy dookoła są przygotowane tak samo, tzn. w styropianowym rdzeniu jest wpust - do połączenia obu płyt ze sobą używamy łącznika. 

Tak samo jak z belką podwalinową najpierw nakładamy do środka wpustów piankę montażową, a potem dostawiamy łącznik.

Drugi panel należy ustawić na belce podwalinowej w pewnej odległości od pierwszego elementu i pod kątem. Nałóż do środka wpustów pianę montażową. Potem dosuwaj panel do już zainstalowanego panelu tak, by zamontowany łącznik wypełnił pionowe wpusty drugiego panelu. Łączenia przykręcamy wkrętami w odległości 15 cm. 

 

 

 

DACH

Panele SIP doskonale sprawdzą się też jako konstrukcja dachu. Montaż płyt SIP odbywa się tak samo, jak w przypadku ścian. 

Dach może być wykończony dowolnym pokryciem np. blacha, dachówka itp. 

Dach w technologii SIP jest bardzo lekki i nie obciąża konstrukcji tak mocno, jak tradycyjne budownictwo. 

IMG_1052_edited.png
4a6c089e-5e72-4a7a-bf65-a7a74cadba1a.JPG
IMG_1156.heic
  • Facebook
bottom of page